Çfarë ngjyrash të përdorni në hapësira të vogla banimi

Dhomat e vogla, korridoret e ngushta, ndonjë kolonë në mes të shtëpisë: të gjitha janë të zakonshme për shtëpitë e vjetra dhe të reja. Hapësirat e dobishme nuk janë gjithmonë të mëdha, por hapësirat e mëdha janë më të lehta për t'u dekoruar. Përmes këtij artikulli, DevInf ju këshillon se si të përdorim ngjyrat në banesat tona, që një shtëpi të jetë atraktive: për të jetuar, për ta dhënë me qira ose për ta shitur.

Në stilin personal, ne kemi mësuar të pranojmë dhe të përqafojmë atributet tona natyrore. Ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë në shtëpitë tona. Në vend që të dëshironi që një dhomë të ishte më e madhe, shfrytëzoni në maksimum tiparet e saj më të mira, qofshin ato dritë natyrale, përmasa të këndshme apo elemente të shkëlqyera arkitekturore. Ashtu si me njerëzit, bukuria fillon me dashurinë për atë që është.

1.      Jo vetëm e bardha

Prej kohësh kemi thënë që dhomat e vogla duhet të lyhen me të bardha, për t'i bërë ato të duken më të mëdha dhe më të ndritshme. Ndërsa në shumë raste kjo është e vërtetë, ngjyrat e forta, të thella mund ta kthejnë një hapësirë ??të vogël në një hapësirë ??magjike.

Në vend që të luftoni me dimensionet, luani aspektin komod me ngjyra të thella ose të theksuara dhe shmangni kontrastin, duke përdorur brenda dhomës mobilje apo dekore, një nuancë të ngjashme apo edhe të njëjtë si muret.

2.      Shmang kontrastin

Në hapësira të vogla, përgjithësisht është më mirë të shmangni kontrastin e tepërt, i cili redukton hapësirën. Kombinimet si bluja dhe portokallia ose vjollca dhe e verdha mund të duken emocionuese, por ato janë gjithashtu mjaft të ashpra. Shumica prej nesh kanë një ndjeshmëri dhe duan ngjyra më të qeta në dhomat tona; Nëse ju pëlqen kontrasti i lartë , kufizoni atë në një zonë dhe shtoni neutralitet tek të tjerat, për t'u zbutur dhe për të kapërcyer. Kjo do t’ju falë qetësim për sytë kur jetoni përditë aty. Gjithashtu, në rast se banesën do ta jepni me qira apo do ta shisni, do ta bëni shumë atraktive për të interesuarin në atë pronë,

 

3.      Sa dritë ka shtëpia?

Nëse dhoma juaj e vogël ka shumë dritë natyrale, atëherë e bardha mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyer për ta bërë atë të duket e ajrosur. Por nëse zgjidhni të bardhën, përdorni nuanca të ngrohta në hapësira të vogla. E bardha e pastër shkëlqyese nuk ka të gjitha pigmentet, që do të thotë se ngjyra reflekton pothuajse të gjithë dritën që e godet, duke e bërë dhomën të duket e zymtë.Nëse dhoma juaj ka dritë natyrale që vjen nga dritaret me pamje nga perëndimi, përdorni një nuancë të butë kremi. Për sytë tuaj, muret do të duken të bardha, por me ngrohtësi. Kombinoje këtë ngjyrë me punimet e drurit të bardhë të pastër për një pamje të rafinuar dhe klasike.

4.      Orientimet e dhomave

Drita veriore ka tendencë të nxjerrë në pah tonet më të ftohta brenda një ngjyre, kështu që nëse dhoma juaj ka dritare me pamje nga veriu, shmangni çdo gjë me bazë jeshile ose gri. Ngjyrat me bazë të verdhë si do të ndihmojnë për të sjellë sa më shumë dritë në dhomë. Nëse keni hapësirë, varni një pasqyrë për të reflektuar dritën.

Dhomat me pamje nga jugu janë të bekuara me dritë të bollshme natyrale dhe janë më të lehtat për t'u dekoruar. Luaj me tone të buta dhe të zbehta që maksimizojnë ndjenjën e dritës dhe hapësirës. Bluja krijon një ndjesi qetësuese ujore, ndërsa ngjyrat neutrale me bazë të kuqe do të krijojnë një ndjenjë më të ngrohtë. Për një pamje të freskët, pa marrë parasysh ngjyrën e murit, provoni një të bardhë të ndezur në mobiljet e drurit.

Në dhomat me pamje nga lindja, përqafimi i dritës më të ftohtë të mbrëmjes me blu të hapur dhe jeshile mund të japë një efekt të butë dhe qetësues.

 

< Go back to news list

Ne menaxhojmë më shumë se 6000 prona

Keni pronë për shitje
apo për qira?

Dërgoni të dhënat tuaja
dhe agjentët tanë do t'ju
kontaktojnë menjëherë.

Plotësoni formën
  • Apartments
  • Villas
  • Offices

Harta me çmimet fiskale 2022

Eksperienca jonë nder vite për tregun aktual si dhe për perspektivën e zhvillimit në fusha të ndryshme na ka dhënë njohuri për të plotësuar hartën e parë dhe të vetme Interaktive të Tiranës me çmime të sugjeruara për secilën zone.

Shisni ose jepni me qira pronën

X

Jepni me qira pronën tuaj

X