Investimi në prona në bregdetin shqiptar: Më shumë se vetëm një investim

Kur bëhet fjalë për xhevahiret e fshehura në tregun e pasurive të paluajtshme, pak vende rivalizojnë bregdetin mahnitës shqiptar. E vendosur përgjatë brigjeve të Adriatikut dhe Jonit, Shqipëria ofron një parajsë të paprishur me plazhe të pacenuara, ujëra kristal të pastër dhe një trashëgimi të pasur kulturore.

Ndërsa vendi vazhdon të fitojë njohjen si një destinacion kryesor turistik, investimi në pronat e paluajtshme bregdetare shqiptare paraqet një mundësi unike për ata që kërkojnë një vendstrehim luksoz dhe një investim premtues. Shqipëria, një vend me një bregdet të paimagjinueshëm, tërheq vëmendjen e investitorëve të cilët janë në kërkim të mundësive të reja dhe të ndryshme investuese.

Në këtë kontekst, blerja e pronës në bregdetin shqiptar nuk është thjesht një investim; ajo është një strategji e zgjuar që ofron përfitime të shumta, të cilat mund të shfrytëzohen në mënyra të ndryshme për të rritur portofolin tuaj të pasurive dhe për të arritur qëllimet tuaja financiare.

Nëse jeni një investitor që dëshiron të zgjerosh portofolin me një zgjedhje të mençur dhe të avantazhuar, blerja e pronave në bregdetin shqiptar ofron një shans të jashtëzakonshëm për të bërë pikërisht këtë. Përtej bukurisë, zonat bregdetare ofrojnë një gamë të gjerë të përfitimeve të cilat mund të shfrytëzohen në mënyra të ndryshme për të rritur pasurinë tuaj dhe për të arritur qëllimet tuaja financiare.

Ku mund të blihen prona?

Sarandë: Një qytet bregdetar i bukur në jug të Shqipërisë, Saranda ofron plazhe të mrekullueshme dhe një atmosferë të qetë bregdetare. Blerja e një apartamenti apo një shtëpie pranë plazhit do të ishte një zgjedhje fantastike për të kaluar pushime të mrekullueshme ose për të investuar në një treg të rritur turistik, ku gjatë muajve të verës frekuentimi është në pikun e vet.

Vlorë: Një destinacion tjetër bregdetar i populluar, Vlora ka një histori të pasur dhe plazhe të mrekullueshme. Jala është e njohur për plazhet e saj të bukura dhe për tregtinë e zhvilluar të pronave të reja.

Dhërmi: Pjesë e Rivierës së Jugut, Dhërmiu është një zonë e njohur për plazhet e saj të mrekullueshme dhe për natyrën e bukur të kodrave dhe maleve që e rrethojnë. Ka shumë oferta për apartamente me pamje nga deti ose vila private në këtë zonë.

Himarë: Një tjetër destinacion në Rivierën e Jugut, Himara ofron plazhe të pafundme dhe një atmosferë të qetë bregdetare. Në këtë zonë mund të gjenden shtëpi të bukura me pamje nga deti ose apartamente në komplekset turistike.

Shëngjin: Në bregdetin verior, Shëngjini është një destinacion i njohur për plazhet e gjera dhe tërheqjen e tij për turistët. Zona ka pasur një rritje të investimeve në pronat bregdetare, duke e bërë atë një mundësi tërheqëse për blerës të pronave.

Gjiri i Lalzit: Në këtë rajon të bukur bregdetar, me plazhe të gjera në hapësirë, ndryshe nga një pjesë tjetër e pronave në bregdetin e Adriatikun, Gjiri i Lalzit ka një gamë të gjerë të pronave për shitje, që ofrojnë pamje të mrekullueshme. Kjo zonë është e preferuar nga ata që dëshirojnë të jetojnë afër detit dhe të kenë qasje në një ambient të qetë dhe natyrën e pastër. Gjithashtu ka një pikë të fortë afërsinë më Tiranën, ku shumica e investitorëve e përdorin si vend pushimi për fundjavën, ndaj dhe shfrytëzimi i pronës është më i lartë, si në rastin e Vala Mar, San Pietro, Lura Resort, Perla Resort. 

 

Potenciali

Një nga përfitimet kryesore që vjen me investimin në pronë në bregdetin shqiptar është potenciali për rritje të vlerës së pronës. Bregdeti shqiptar është në një proces të vazhdueshëm rritjeje dhe zhvillimi, duke e bërë atë një destinacion tërheqës për turistët vendas dhe ndërkombëtarë. Si rezultat, vlera e pronave në këtë zonë ka tendencën për të rritur me kalimin e kohës, duke e bërë blerjen e pronës një investim të sigurt dhe të qëndrueshëm në të ardhmen.

Nëse nuk planifikoni të përdorni pronën për veten tuaj, një tjetër përfitim i investimit në bregdetin shqiptar është mundësia për të fituar të ardhura nga qira e pronës. Bregdeti shqiptar është një destinacion turistik popullor dhe me një zhvillim të vazhdueshëm të industrisë së turizmit, kërkesa për akomodime të shkëlqyera është në rritje. Duke qenë kështu, blerja e një prone në këtë zonë ju jep mundësinë për të përfituar nga kërkesa e lartë për qira, duke siguruar një burim të qëndrueshëm të ardhurash në të ardhmen.

Për shembull, në Palasë, Green Coast njihet si një nga zonat ku qiradhënia ka përfitime të larta, duke qenë se kërkesa ka qenë e lartë ndër vite. I njëjti koncept edhe për San Nicolas Resort and Residences. 

Në një botë ku investimi është vështirësuar nga pasiguria dhe rreziqet e mundshme, blerja e pronave në bregdetin shqiptar paraqet një zgjedhje të mençur dhe të sigurt për investitorët.

Para se të blini, është e rëndësishme të bëni një analizë të kujdesshme të tregut të pronave në zonën e interesit tuaj, duke marrë në konsideratë çështjet ligjore, infrastrukturën, dhe potencialin e zhvillimit të zonës. Dev Inf Real Estate Company ju ofron ndihmë dhe këshilla për gjetjen e një prone të përshtatshme për nevojat tuaja dhe buxhetin.

 

 

< Go back to news list

Ne menaxhojmë më shumë se 6000 prona

Keni pronë për shitje
apo për qira?

Dërgoni të dhënat tuaja
dhe agjentët tanë do t'ju
kontaktojnë menjëherë.

Plotësoni formën
  • Apartments
  • Villas
  • Offices

Harta me çmimet fiskale 2022

Eksperienca jonë nder vite për tregun aktual si dhe për perspektivën e zhvillimit në fusha të ndryshme na ka dhënë njohuri për të plotësuar hartën e parë dhe të vetme Interaktive të Tiranës me çmime të sugjeruara për secilën zone.

Shisni ose jepni me qira pronën

X

Jepni me qira pronën tuaj

X